بای ذنب قتلت

شيرين عبادی: گنجی گامی تا مرگ فاصله دارد
محمد خاتمی، جورج بوش، روسای کشورهای اروپائی، خانم شيرين عبادی، روشنفکران ايران و سراسر جهان و هزاران نفر از مردم خواستار آن شدند که اکبر گنجی از خطر مرگ دور شود.
در آغاز سی و سومين روز از اعتصاب غذای اکبر گنجی، اجماع جهانی برای نجات وی ابعاد وسيع تری به خود گرفته ، رييس جمهوران ايران و آمريکا، مقامات اروپائی، نهادهای مدافع حقوق بشر، روزنامه نگاران، اصلاح طلبان و چند نماينده محافظه کار مجلس در پی يافتن راهی برای پايان دادن به اعتصاب غدائی برآمده اند. در همين حال خانم شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل و وکيل گنجی در لندن اظهار داشت که بايد به عمليات خلاص سازی گنجی سرعت داد چرا که وی لحظه به لحظه به مرگ نزديک می شود.
سفارت خانه های ايران در مقابل فشارهای جهانی که از طريق آن ها به جمهوری اسلامی وارد می شود جوابی يکسان دارند که همه جا به طور شفاهی بيان می شود. به گفته آنان "مطابق اطلاع قوه قضاييه شرايط برای آزادی اکبر گنجی فراهم است چرا که يک سوم مدت زندان وی به پايان رسيده و در صورت درخواست وی آزاد خواهد شد.
با پيشنهاد تقاضای آزادی مشروط گنجی بيش از همه خود او مخالف است و قبلا اعلام کرده که چون اصلا محاکمه و زندان خود را غيرقانونی می داند حاضر به هيچ تقاضائی نيست. از سوی ديگر ماشالله شمس الواعطين همبند گنجی در سال های گذشته هم اعلام داشت که چنين پيشنهادی به گنجی غيراخلاقی است. به گفته وی اين راه حل حقوقی می بايد مدت ها پيش به کار می آمد نه حالا که وی پنج سال زندان را گذرانده است و تنها مدت کوتاهی از زندانش باقی مانده است.
درست در لحظاتی که خبرگزاری های جهانی خبر داده بودند که جورج بوش در سخنانی ضمن محکوم ساختن نقص حقوق بشر در ايران خواستار آزادی سريع و بی قيد و شرط اکبر گنجی زندانی عقيدتی سرشناس ايرانی شده بود محمد خاتمی هم در برابر پرسش خبرنگاران قرار گرفت که از او می پرسیدند چرا کاری نمی کند. رييس‌جمهور که تنها سه هفته به پايان دورانش باقی مانده گفت اكبر گنجي طبق قانون كه هر زنداني پس از گذراندن مدتي مي‌تواند درخواست آزادي مشروط كند، درخواست خود را به رييس قوه قضاييه ارائه كند.
خاتمي افزود: همين‌جا از جناب آقاي هاشمي شاهرودي درخواست مي‌كنم كه همان‌گونه كه سخنگوي قوه قضاييه گفت آقاي گنجي بتواند از اين آزادي مشروط استفاده كند تا ايشان هم آزاد و اين مشكل حل شود. در همين حال بنا به خبری که زندانيان اوين به خارج فرستاده اند، ديروز مسوولان زندان اوين کوشيدند به گنجی که بی حال بود غذا بخورانند ولی وی با برگرداندن سينی غذا و به هم ريختن اتاق و فريادهای پی در پی مانع از کار آن ها شد. گفته می شود در روز سی و پنجم اجتمال رفتن گنجی در کما وجود دارد. عکس هائی که از داخل زندان به خارج درز کرده وی را رها شده و بی حال و بی جان نشان می دهد و چاپ و انتشار آن ساعتی بعد از مخابره از داخل کشور در روزنامه ها و سایت های اينترنتی جهانيان را در جريان ماجرای سرشناس ترين زندانی ايران قرار داده است.
همان کسی که وقتی خانم شيرين عبادی شب گذشته در لندن در برابر مردم نشست بيش تر سوال های ايرانيان درباره سلامت وی بود. آن ها از خانم عبادی می پرسیدند چرا کار بيش تری نمی‌کند و او پاسخ می‌داد کاری بيش از اين از دستش بر نمی‌آيد. اين همان پاسخی است که در حقيقت رييس جمهور هم با جمله ای که به خبرنگاران گفته بر زبان آورده است.

 

 

  
نویسنده : محمد باقر نباتی مقدم ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ تیر ،۱۳۸٤