مجلس شبيه خوانی بهرام بيضائی و رئيس جمهور خاتمی

بیضائی ؛ استاد بیضائیبيضايی درد ميکشد.او هيچوقت نتوانست به جماعت سياسی بفهماند که هنر ميانه‌ای با سياست ندارد و اين سياست است که به هنر محتاج است.و چون نميتواند او را همراه خود سازد و تمنايش را از او بازيابد به شيوه‌های گوناگون هنر را در مضيقه نگاه ميدارد و  با اکراه و اجبار هنر را در خدمت مطامع پست سياسی قرار ميدهد.من يک دانش آموخته علوم سياسی هستم اما باورم اين است که سياست در اين دنيای خاکی تا هميشه همين خواهد‌بود و هيچگاه رو به صلاح نخواهد برد.سيد محمد خاتمی،رئيس جمهور ما تلاش گسترده‌ای انجام داد تا سياست را با اخلاق آشتی دهد و نسبتی از رابطه دوستانه را ميان آنها برقرار سازد اما اين توفيق تا آنگاه که انديشه ارج و قرب خود را بازنيابد مطلوب نخواهد بود.بيضائی،پدر و پير تئاتر ايران و سينمای حرفه‌ای آن است.او هميشه در پی توانش و تلاش برای ارتقای انديشه هنری در ايران زمين بوده است و اينکه مجلسمژده شمسایی و علی عمرانی در مجلس شبیه خوانی نوید شبيه‌خوانی نويد ماکان و همسرش رخشيد فرزين را سياست‌زده تلقی کنيم نشان از بی‌توجهی ما به اصل هنر و کارکردهای آن دارد.احمد شاملو در بيانيه‌ای به يک انجمن ادبی در اروپا گفته بود تعهد هنرمند به جامعه اساس کار هنری و ادبی است.اين نه آن تعهد دينی يا ايدئولوژيک سفت و سخت است که تعهدی دائر بر نقش آگاهی‌دهنده به انسان است.ما هنر می‌آفرينيم که خود و جامعه را گامی به سوی لطافت و زيبائی سوق دهيم .داوود غفارزادگان می‌گويد که دين و امور معنوی وظيفه و نقش تلطيف روحی و سرايش نغمه‌های خوش‌لحن را دارد.همه اينها يک مطلب را گوشزد ميکند که هنرمندان را نبايد با حواله به المان‌های سياسی در گرداب سخت تهمت و طوفان بهتان از کار و آفرينش هنری خسته کرد.همان‌طور که خاتمی را خسته کرديم گرچه او و ما در راه پيشبرد آزادی و احترام به حقوق بشر هيچگاه تا هميشه خسته نخواهيم ماند. راه ما روشن است.    تا بعد

  
نویسنده : محمد باقر نباتی مقدم ; ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ تیر ،۱۳۸٤

بای ذنب قتلت

شيرين عبادی: گنجی گامی تا مرگ فاصله دارد
محمد خاتمی، جورج بوش، روسای کشورهای اروپائی، خانم شيرين عبادی، روشنفکران ايران و سراسر جهان و هزاران نفر از مردم خواستار آن شدند که اکبر گنجی از خطر مرگ دور شود.
در آغاز سی و سومين روز از اعتصاب غذای اکبر گنجی، اجماع جهانی برای نجات وی ابعاد وسيع تری به خود گرفته ، رييس جمهوران ايران و آمريکا، مقامات اروپائی، نهادهای مدافع حقوق بشر، روزنامه نگاران، اصلاح طلبان و چند نماينده محافظه کار مجلس در پی يافتن راهی برای پايان دادن به اعتصاب غدائی برآمده اند. در همين حال خانم شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل و وکيل گنجی در لندن اظهار داشت که بايد به عمليات خلاص سازی گنجی سرعت داد چرا که وی لحظه به لحظه به مرگ نزديک می شود.
سفارت خانه های ايران در مقابل فشارهای جهانی که از طريق آن ها به جمهوری اسلامی وارد می شود جوابی يکسان دارند که همه جا به طور شفاهی بيان می شود. به گفته آنان "مطابق اطلاع قوه قضاييه شرايط برای آزادی اکبر گنجی فراهم است چرا که يک سوم مدت زندان وی به پايان رسيده و در صورت درخواست وی آزاد خواهد شد.
با پيشنهاد تقاضای آزادی مشروط گنجی بيش از همه خود او مخالف است و قبلا اعلام کرده که چون اصلا محاکمه و زندان خود را غيرقانونی می داند حاضر به هيچ تقاضائی نيست. از سوی ديگر ماشالله شمس الواعطين همبند گنجی در سال های گذشته هم اعلام داشت که چنين پيشنهادی به گنجی غيراخلاقی است. به گفته وی اين راه حل حقوقی می بايد مدت ها پيش به کار می آمد نه حالا که وی پنج سال زندان را گذرانده است و تنها مدت کوتاهی از زندانش باقی مانده است.
درست در لحظاتی که خبرگزاری های جهانی خبر داده بودند که جورج بوش در سخنانی ضمن محکوم ساختن نقص حقوق بشر در ايران خواستار آزادی سريع و بی قيد و شرط اکبر گنجی زندانی عقيدتی سرشناس ايرانی شده بود محمد خاتمی هم در برابر پرسش خبرنگاران قرار گرفت که از او می پرسیدند چرا کاری نمی کند. رييس‌جمهور که تنها سه هفته به پايان دورانش باقی مانده گفت اكبر گنجي طبق قانون كه هر زنداني پس از گذراندن مدتي مي‌تواند درخواست آزادي مشروط كند، درخواست خود را به رييس قوه قضاييه ارائه كند.
خاتمي افزود: همين‌جا از جناب آقاي هاشمي شاهرودي درخواست مي‌كنم كه همان‌گونه كه سخنگوي قوه قضاييه گفت آقاي گنجي بتواند از اين آزادي مشروط استفاده كند تا ايشان هم آزاد و اين مشكل حل شود. در همين حال بنا به خبری که زندانيان اوين به خارج فرستاده اند، ديروز مسوولان زندان اوين کوشيدند به گنجی که بی حال بود غذا بخورانند ولی وی با برگرداندن سينی غذا و به هم ريختن اتاق و فريادهای پی در پی مانع از کار آن ها شد. گفته می شود در روز سی و پنجم اجتمال رفتن گنجی در کما وجود دارد. عکس هائی که از داخل زندان به خارج درز کرده وی را رها شده و بی حال و بی جان نشان می دهد و چاپ و انتشار آن ساعتی بعد از مخابره از داخل کشور در روزنامه ها و سایت های اينترنتی جهانيان را در جريان ماجرای سرشناس ترين زندانی ايران قرار داده است.
همان کسی که وقتی خانم شيرين عبادی شب گذشته در لندن در برابر مردم نشست بيش تر سوال های ايرانيان درباره سلامت وی بود. آن ها از خانم عبادی می پرسیدند چرا کار بيش تری نمی‌کند و او پاسخ می‌داد کاری بيش از اين از دستش بر نمی‌آيد. اين همان پاسخی است که در حقيقت رييس جمهور هم با جمله ای که به خبرنگاران گفته بر زبان آورده است.

 

 

  
نویسنده : محمد باقر نباتی مقدم ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ تیر ،۱۳۸٤

دانش کهکشانی ما کجاست؟

کلمه‌ای که در هنگام صحبت با ديگران از دهان ما خارج ميشود در ذهن انبار ميشود.ذهن چيزی است مثل يک کهکشان،گسترده،ابدی و مداوم زاينده.اين کهکشان را بايد يافت.تو در تويش را جست و اقمار و شموس زيبايش را کشف کرد.غبارهای آن را زدود و دانشمند شد. همه دانشمند هستند.هر‌کس که کلمه‌ای بلد است و آن را به ديگری ياد ميدهد دانشمند است.نسبت جزئی دانشمندی و بيسوادی را بايد مملو از دانش کرد.دانش فيزيک و شيمی و انتگرال نيست.ادبيات و هنر و نجوم و علوم خفيه نيست.دانش،دانش است.حرفی که ميزنيم منشا دانشی دارد.حسی که به ما دست ميدهد معلول دانش ما از محبت يا نفرت است.مهربانی يا ناروايی ما نسبت به ديگران جزئی از دانش ماست.روامداری يا توهين از سوی ما به ديگران منسوب به دانش ماست...

چند روز ديگر پی‌در‌پی، نوشته‌ای را شروع ميکنم با اين عنوان:

                لزوم تغيير نگرش قصابخانه‌ای به فرهنگ و فرهنگسرا‌ها در اردبيل 

....چند روز پيش نصيبمان شد در صحن علنی شورای شهر اردبيل به واسطه‌ی طرح نامه‌ای از حوزه‌هنری حاضر شوم و...                    تا بعد

  
نویسنده : محمد باقر نباتی مقدم ; ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸٤

تروريسم محکوم است،هميشه!

بلر گفت كه تروريست‌ها بايد بدانند كه اراده‌ي كشورهاي آزاد براي دفاع از ارزش‌هاي خود نيرومندتر از عزم تروريست‌ها براي قتل مردم بي‌گناه براي تحميل نظراتشان بر جهانيان است.
بلر گفت: اين حملات، درست در روزي كه ما تلاش مي‌كنيم تا براي فقر در آفريقا راه حلي بيابيم و مشكلات آب‌وهوايي و محيط زيست را حل كنيم، اقداماتي كاملا وحشيانه هستند
.
در پي وقوع انفجارهاي لندن كه تعداد آنها تا 9 انفجار نيز گزارش شده، آمار ضد و نقيضي از تعداد تلفات منتشر شده است. آمار رسمي تاكنون 50 كشته و 700 زخمي است و اين در حالي است كه برخي منابع غير رسمي تعداد كشته‌ها و مجروحان را تا 1000 تن نيز ذكر كرده‌اند.بوش گفت كه عقايد تروريست‌ها بر نفرت مبتني است اما آنان سرانجام شكست خواهند خورد.
خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش كرد، يك گروه كه خود را ”سازمان مخفي القاعده در اروپا“ خوانده است، مسووليت حملات لندن را بر عهده گرفته است و عنوان داشته اين حملات به دليل مشاركت انگليس در حمله به عراق و افغانستان است. القاعده در اروپا همان گروهي است كه مسووليت حملات در متروي مادريد را نيز در مارس 2004 برعهده گرفت كه به كشته شدن 191 تن انجاميد
در پي وقوع انفجارهاي لندن، كل اروپا به حالت آماده‌باش درآمد ...ژاك شيراك، رييس جمهور فرانسه نيز با محكوم كردن اين حملات، اظهار داشت: تحقير و تمسخر زندگي انسانها مساله‌اي است كه بايد با آن با عزمي راسختر مبارزه كنيم.
مراجع ديني نجف تصريح كردند: ما نيز اين اقدامات جنايتكارانه را كه از سوي تروريست‌هاي تندرو و با نام اسلام صورت گرفته به شدت محكوم مي‌كنيم.
سران كميته‌ي بين‌المللي المپيك IOC نيز كه ميزباني المپيك 2012 را به لندن واگذار كرده‌اند، در نشست جمعه (امروز) در سنگاپور به ياد قربانيان حمله‌هاي تروريستي لندن يك دقيقه سكوت كردند.
سخنگوي وزارت امور خارجه‌ي كشورمان نيز انفجارهاي تروريستي در لندن را كه منجر به كشته و زخمي شدن تعداد زيادي از شهروندان انگليسي شد، شديدا محكوم كرد.   تا بعد

  
نویسنده : محمد باقر نباتی مقدم ; ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ،۱۳۸٤

ماورای ما

واژه ها در ذهن جا دارند.ما با واژه‌های بسياری آشنا هستيم و گاه چيزی ميگوييم که پيش از آن هيچ آشنايی ضمنی با آن نداريم.گاهی به اين فکر کنيم که ذهن ما چقدر گسترده است که اين همه واژه در آن جای ميگيرد و اصلا اين ذهن در کجا قرار دارد!آيا ذهن در درون مغز و بافت‌های عصبی آن قرار گرفته يا چيزی ماورا است و بيرون از جسم است.در اين صورت ارتباط لحظه‌ای و هميشگی و در دسترس ما با ذهن و واژه‌های آن چگونه صورت ميگيرد؟ماوارا کجاستاگر بيرون از جسم است نسبت فيزيکی‌اش چگونه است و اگر نه،اين همه واژه و تصوير و خيال در کدام ريز تراشه‌ای پرونده شده‌است؟ذهن ما پيش از گفتن و اراده برای ارائه مطلب آماده عرضه است و همواره در حال کنش و واکنش است.آيا يک سيستم عصبی در اين فرايند دخالت دارد؟و يک پيچيدگی شيميايی دخيل ماجراست/شبيه مساله خواب و روياست که اين تصاوير دکوپاژ شده‌ای که در خواب ميبينيم و گاه در عالم واقع هم با آن روبرو ميشويم از چه جنسی هست.نسبتش با فيزيک ما در چيست و آيا تنها چيزی ماواریی است يا نه؟ميشود فکر کرد که اينها بی‌دنباله است يعنی چه حاجت به دانستن پيچيدگی‌های ذهن.ذهن ميسازد و ما مصرف ميکنيم يا ما ميسازيم و ذهن مطرح ميکند.اما به همين راحتی گذشتن از اين مورد مهم بی انصافی به خود است.ميگويند آدمها کمتر از ۲ تا ۳ درصد از توانايی‌های مغز خود را در زندگی استفاده ميکنند و ميشود همه‌اش را بکار گرفت.وقوع اين مساله يعنی پادشاهی آدم بر زمين.امام صادق ميگويد تا ظهور موعود ۲ حرف از ۲۸ حرف علم کشف خواهد شد و در آخرالزمان همه‌ی ۲۸ حرف علم بر انسان مکشوف ميشود.اين يعنی همان رسيدن به توانمندی‌های مغز و ذهن.اما ذهن کجاست؟جايی بيرون از ما يا جايی در مغز به رنگ زرد ما؟                                                                                                  تا بعد            

  
نویسنده : محمد باقر نباتی مقدم ; ساعت ۱:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ تیر ،۱۳۸٤

ساخته های ذهن

ساخته های ذهن آدمی تمايلاتی سوای عرفيات را به تصوير ميکشد.ما در مواجهه با پديدارهای ذهنی چنان درگير فرديت و انحصار شخصی ميشويم که شديدترين سانسور هم نميتواند آنها را از بين ببرد.اين در همه شئون بسط دارد و دايره شمول آن گسترده است.شايد يک هنرمند در ذهنيات خودش بتواند عالی‌ترين و ساسی ترين و ضد عرفی و دينی ترين مفاهيم را بپرورد و بدان شاد باشد.اين انديشه نه محکوم شدنی است و نه قابل پيگرد.اما در ملا عام نميتواند به عرضه و ارائه آن بپردازد.البته دنيای کنونی ايرانی چنين تنگناهايی را سبب‌ساز شده است و در محل حادثه،خودحذفی ما را در خود گرفتار کرده است.پيچيدگی‌های ذهنی ما ميتواند بروزی شايسته داشته‌باشد.اين را بايد در تمرين مدام و تلاش مثبت بدست آورد.               تا بعد

  
نویسنده : محمد باقر نباتی مقدم ; ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ تیر ،۱۳۸٤